Regl döneminde kramplardan kaçınmanın yolları

15 Ocak 2018 Blog

0 Yorum

Kadınlar her ne kadar birbirlerinden farklı olsa da onları birleştiren ortak konu her zaman adet dönemi krampları olmuştur. Bayanların düzenli beslenmesiyle beraber kramp ağrıları biraz daha az seviyede olur, bu da insanların sağlıklı beslenmesiyle ilgilidir. Ağrılar yaşayan kadınların bu dönemlerinde daha da rahat bir şekilde ağrı dönemlerini atlatmaları için bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

Isı uygulaması

Bir araştırmaya göre University College London’da ki bilim adamları, 40 derece kadar sıcak suyun adet dönemlerinde karnınıza koyulması sayesinde krampların biraz daha dindiğine dair ispatta bulundu. Sıcak su torbası, mideniz üzerinde ve acı kesilmesini bekleyinceye kadar bir süre beklemeniz yeterli olmaktadır.

Güzel ve sıcak bir banyo yapın

Isı uygulaması içerisindeyken regl ağrısını hafifletmek adına yardımcı olan sıcak bir banyo da yardımcıdır. Banyonuz, hem fiziksel hem de zihinsel olarak dinlenme açısından yardımcı olurken tarçın ve okaliptüs gibi bitkisel özlü yağlarla iltihaplanmayı da azaltabileceğinizi unutmayın. Gül yağları ise adet döngüsünü daha rahatlatan ve normalleştiren özelliği bulunan yağlardır.

Karnınıza yağ masajları yapın

Esansiyel yağlarla yapılabilir masaj sayesinde regl ağrılarınızı biraz daha azaltacağınız çalışmalar doğrusunda kanıtlanmış gözlenmektedir. Karnınızın alt kısmına doğru da isterseniz iki elinizi kullanarak 30 kere ovma hareketi yapabilirsiniz.

Bitkisel çayların gücü

İnsanlara yüzyıllardır yardımcı olan bitkisel çaylarda yine iyileştirici etkisiyle bilinir. Siz de ağrılarınızı hafiflemesi adına çay içebilirsiniz. Papatya çayı önerilir. Zerdeçal çayı içerek krampların hafiflemesini de sağlayabilirsiniz.

Cinsel ilişkiye girebilirsiniz

Cinsel ilişki yaşayarak bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar, baş ağırlarınızda da hafifletici etki sayesinde hafınızı güçlendirmeyi başarmış olabilirsiniz.

Uykuya dikkat!

Sağlık için en önemli etken uykudur. Bu nedenle, ağrı dönemlerinizde uykuya dalmak sizler için güç olabilir, buna istinaden baş ağrısı ya da ruh halinde ki azalmalarınızı düzeltmek için hem yastık hem de yatak için rahatlatıcı hissi verecek şekilde ayarlama yapın.

Bol bol su için

Fazla su içerek vücudunuzda sıvı tutmayı engellersiniz. Şişkin halinizden de kurtulmak adına yapabileceğiniz en uygun adımdır. Bununla beraber etkiyi daha iyi hale getirme adına da sıcak su ya da ılık su tüketebilirsiniz. Kas rahatlayınca da bir şekilde ağrılarınız azalacak, hafifleyecektir. Meyve ve sebze yiyerek de su içme durumunuzu iyileştirmiş olabilirsiniz. Salatalık, karpuz, şeftali ya da marul gibi meyveler işe yarar meyvelerdir.

Baharat ve otlarda önemli

Regl sancısına karşı baharatlar tüketerek rahatlatabileceğinizi sunan bilim insanları, rezene tohumu ile kramplarda ağırlık olmasını sağlayacağını ve birkaç saat içinde ağrı geçirebildiğine dair gücü olduğunu savunuyor. Zencefil ise hem ruh halinizi iyileştiren hem de kanamayı azaltan etkilisiyle bilinir. Ve son olarak tarçın da ağrılarda hafifletici etkisi, az kan kaybetme konusunda yardımcı ve mide bulantınızdada sorunun olmamasını sağlar

Vitamin ve mineraller

Kramp sorununa çözüm için günde bin mg kalsiyum alabilirsiniz. Günlük menülerinizde badem, süt, yoğurt ve brokoli eklerseniz eğer kalsiyum yönünden zengin beslenmeyi sağlamış olacaksınız.

D vitamininin de vücudunuzda etkisi büyüktür. Kalsiyumun emilmesine yardımcı olurken, iltihaplanma sorunlarını da ortadan kaldırır. Balık yağı olarak Omega-3, iltihaplanma da azaltıcı etkisi vardır. Fakat kanamada arttırıcı etkeni gözlenmekte olduğu için dikkat edilebilir.

Egzersiz önemli

Regl dönemlerinde egzersiz yapmak zararlı düşünülse de tam aksine değildir. Ruh halinizi iyileştiren, vücudunuzda da endorfin seviyesini yükselten spor, haftada en az 3 kez 15’er dakika ve daha fazla egzersiz yapmanız halinde kramp ağrılarınızı daha da azaltabileceğinizi uzmanlar söylüyor. Spor olarak yürüyüş, paten, yoga ya da bisiklet tercih edilebilir.

Kafeine dikkat edin!

Şişkinliği ve ruhsal değişimin olduğu dönemlerde ki adet dönemlerinizde kafein daha da kötü yapacaktır sizleri. Bu nedenle endişe seviyenizi yükseltirken, regl dönemlerinizin de düzensiz olmasında etkilidir. Yağlı ve tuzlu gıdalar, asitli içecek ve alkol içecekleri, çikolata gibi besinlerde hem şişkinlik hem de su tutulması sebebiyle bu dönemlerde uzak durulmalıdır.

  

Cevap Yaz

 • Kadınların etek altı görüntülerini çekti! 53 dakikalık film yaptı

  Tarafından de 28 Kasım 2017 - 0 Yorumlar

  Toplum içerisinde herhangi bir ses, görüntü ve video kaydı almak insanların başına büyük sorunları beraberinde getirir. Kayda alınan içerik, her ne kadar cinsel içerikli olmasa da yasal sebeplerden dolayı cezası muhakkak olabilir. Ses, görüntü ya da video kaydına alınan şahıs ya da şahısların hiçbirinin izni olmaması nedeniyle bu gibi kayıt edilebilir verileri kaydetmek ve saklamak, […]

 • Ebru Sancı'dan sevdiklerine milyoner olma şansı

  Tarafından de 12 Aralık 2017 - 0 Yorumlar

  Yılbaşının güzelliklerinden biri de herkesin bir şekilde hediye arayışına girmesi, güzel hediyeleriyle birlikte çok özel ve güzel zamanların içerisinde sevdiklerine hediyeler alması, almak istemesi ve dahası… En iyi şekilde hediyelerle boğuşulacak zamanlar içerisinden biri de yılbaşıdır. Yılbaşı hediyesi düşünen ünlü isimlerden biri de Ebru Şancı oldu. Ebru Şancı, yılbaşına dair aklında ki yılbaşı hediyesiyle ilgili […]

 • En Olgun Katalog Kızı Jennifer Lopez

  Tarafından de 1 Aralık 2017 - 0 Yorumlar

  Bilindiği üzere dünyaca ünlü Şarkıcı Jennifer Lopez, tam ismiyle Jennifer Lynn López olarak geçmekte olup Amerikalı şarkıcı ve aynı zamanda da hem oyuncu hem moda tasarımcısı hem hayırsever hem iş kadını hem dansçlı hem parfümcü hem de yapımcıdır. Birçok alanda iş görmüş, başarılı konulara imza atmış bir kadın olup olgun oluşuyla birlikte bu sefer stüdyoya […]

 • Sevgililer Gününde aldatıldı! Erkek arkadaşına kızıp bekaretini satışa çıkardı

  Tarafından de 17 Ocak 2018 - 0 Yorumlar

  Son zamanlarda bekaretini satan birçok güzel kadın görüyoruz. Bunlardan bir diğeri de, sevgilisine kızarak bekaretini satan Bailey Gibson ile ilgili haberdir. 23 yaşında ki güzel bayan, sevgililer gününde erkek arkadaşı tarafından aldatıldı. Başkasıyla aldatılan güzel bayan, bu durumu yakaladıktan sonra hayati bir karar aldı! Nevadalı genç kadının bu durum karşısında üzüntüler içerisinde olması ve uzun […]

 • Seksi Olmanın Yolları Nedir?

  Tarafından de 2 Ocak 2018 - 0 Yorumlar

  İki tür seksi kadın vardır günümüzde. Doğuştan seksi olanlar, ve bu seksilik sayesinde fiziksel özellikleri de her zaman ön planda olup güzel görünmeyi başaranlar. Bir de ikinci tür olarak davranışı, yaşam tarzı ve hali – tavrı ile seksi olmayı başaranlar. Sizlere 7 farklı adımda nasıl seksi olunur bunun temel bilgisini sunmak istiyoruz. “Seksi değilim” demeyin. […]